Płyta CD

Oczywiście, jeśli chcemy dziś nagrać jakieś dane to potrzebujemy właściwego nośnika. W praktyce najczęściej wykorzystujemy do tego celu płyty CD i DVD. Możemy je kupić w praktycznie każdym miejscu co sprawia, że ta ogól no dostępność daje nam mimo wszystko o wiele większy wachlarz rozwiązań, z których można skorzystać. Co najczęściej zapisujemy na tego typu płytach. Tak naprawdę nie ma tu jakiś większych ograniczeń, zwłaszcza że możemy bez problemu zapisywać każdy rodzaj danych niezależnie czy będą to filmy czy muzyka.

Początki płyty CD

Tak naprawdę początki płyty CD datuje się na początek lat siedemdziesiątych XX wieku. Wtedy zaczęto lepiej pracować nad nośnikiem danych, który miał kształt okrągłej płytki. Oczywiście całość zapisywała się w optyczny sposób. Oczywiście pierwsze nośniki danych nie były jeszcze tak trwałe czy pojemne, ale był to bardzo przyjemny wstęp dzięki czemu udało się w praktyce zrobić coś , co w późniejszym czasie ewoluowało jeszcze bardziej co mimo wszystko skupiło się na działanie odpowiednie do okoliczności. W 1983 roku powstały też pierwsze urządzenia, które obsługiwały w pełni płyty CD oczywiście chodzi tu o nic innego jak podstawowe odtwarzacze CD. To od tej chwili ten nośnik danych zaczął być w praktyce wykorzystywany masowo. Wcześniej nie każdy mógł pozwolić sobie na zakup takiej płytki i do nagrywania danych musiała nam wystarczyć dyskietka startowa.

Podział takich płyt

Z czasem informacje zaczęły zajmować coraz więcej miejsca na takich nośnikach to też sprawiło, że każde z dostępnych rozwiązań musiało się przeobrazić w coraz to nowsze typy płyt. Właściwie to pojawiły się płyty CD R oraz CD RW. To właśnie drugi rodzaj płyty pozwolił nam w praktyce nie tylko na sam zapis danych, ale także została udostępniona możliwość kasowania danych i nagrywania innych danych co faktycznie się sprawdziło się w praktyce. Potrzeba coraz to większych ilości danych sprawiła, że CD pozostała w obiegu, ale w miejsce popularnej płyty wprowadzono także płyty DVD, które były samowystarczalne niestety niektóre programy wciąż wymagają wykorzystania płyty CD dlatego przesiadka na płytę DVD na pewno nie zakończy ewolucji płyty, z którą mamy powszechnie od jakiegoś czasu do czynienia.

Post a Comment